WinaOdkryj niezwykły smak białego i czerwonego wina

Rosnące na stromych zboczach winorośla wykorzystują każdy promień słońca i panujący w dolinie rzeki łagodny mikroklimat. Łupkowe podłoże gromadzi w ciągu dnia ciepło, które oddaje nocą winoroślom. Także rzeka ma duży wpływ na panujący tu mikroklimat. Dzięki tym czynnikom winorośla chronione są przed mrozem. Winnice zajmują obszar 9000 ha , a uprawia je ok. 4400 producentów. Dla wielu z nich jest to zajęcie dodatkowe. 90% powierzchni przeznaczone jest pod uprawę win białych, a 10% pod uprawę win czerwonych. Mniej niż połowa to wina wytrawne lub półwytrawne. Prawie 60% produkcji to wina słodkie i półsłodkie.

Te, wysunięte na północ położenie wzdłuż Mozeli, umożliwia dłuższy okres dojrzewania winogron.Zbiory zaczynają się tutaj dopiero w połowie października. Ten dłuższy okres dojrzewania powoduje, ze wino Riesling ma lepszy aromat niż wina z innych regionów. Wielu młodych winiarzy widzi przyszłość właśnie w tym, ze na tych stromych zboczach mogą dojrzewać wina tak znakomite jakościowo. Zarówno wina białe jak i czerwone są bardzo doceniane na całym świecie. W regionie produkuje się rocznie 800 000 hektolitrów wina, z czego 1/3 jest eksportowana.

View the embedded image gallery online at:
http://winnepodroze.dkonto.pl/wina#sigProId1d973b8cbe


Jakość i wyróżniki

Wsrod win niemieckich wyrozniamy: wina jakosciowe (Qualitatswein) oraz wina jakosciowe z wyroznikiem (Predikatswein). W zaleznosci od kategorii, wina musza spelniac minimalne wymogi jakosciowe jak zawartosc moszczu winogronowego czy poziom dojrzalosci winogrona.


Rodzaje Predikatswein

Kabinett – winogrona zostaly zebrane podczas zbioru glownego.

Spatlese - pozniejsze zbiory z bardziej dojrzalych gron, winogorna sa zbierane co najmniej 7 dni po normalnych zbiorach.

Auslese – wina te sa produkowane z dojrzalych, w pelni wybranych gron, odrzucane sa tu grona niedojrzale lub chore.

Beerenauslese – zrywane sa tylko przejrzale winogrona, pokryte szlachetna plesnia, ich trwalosc okresla sie na 10-35 lat, niedozwolone jest dodawanie cukru.

Trockenbeerenauslese – te wina produkuje sie z jagod winogorn pokrytych w calosci plesnia, przypominaja zasuszone rodzynki.

Eiswein (wino lodowe) – wino produkowane z zamarznietych na krzewie winogron, za idealna tempretaure zbiorow uwaza sie -7 stopnic Celsjusza, moga lezakowac nawet do 50 lat.


Najpopularniejsze wina regionu

BIAŁE

Riesling to ‘krolowa bialych winorosli’. Uprawiany jest w Dolinie Mozeli od sredniowiecza, obecnie ok. 60% wszystkich winnic w regione jest obsadzonych wlasnie przez te winorosla. Winogrona dojrzewaja pozno a zapach I smak tego wina charakteryzuje sie aromatem takich owocow jak jablko, gruszka czy brzoskiwnia nie zabraknie takze aromatu kwiatow czy ziol. Bardzo dojrzale wina to aromat moreli, sliwki, czy ananasa. Slodkie wina czesto przypominaja egzotyczne owoce : mango, maracuje z nuta rodzynek I miodu. Okres przechowywania przechowywania win powstalych z winogron, ktore dojrzewaly na bardzo stromych zboczach, jest niezwykle dlugi.  Riesling ma kolor bladozoltawy, wpadajacy w zielen.

Muller-Thurgau (Rivaner) to skrzyzowanie Rieslinga z Silvanerem jest drugim najwazniejszym rodzajem wina regionu. 14% winnic w regionie zajmuje ten szczep. W latach 80’ I 90’ byl dominujacem winem w przemysle winiarskim w NIemczech, stracil te pozycje dopiero po roku 2000. Nie jest zbyt wymagajace pod wzgledem uprawy. Kwasowosc tego szczepu jest mniej wyrazna, wina te naleza do lagodnych. W bukiecie typowy jest aromat muszkatu. Sa to wina wytrwane lub polwytrawne, o swiezym owocowym,czaem ziolowym aromacie. Wino to jest bezbarwne lub delikatnie zolte.

Weisser Burgunder (Pinot Blanc) to idealne wino na cieple, letnie wieczory a takze znakomite do potraw, takcih jak ryby, drob, cielecina czy owoce morza. Weissburgunder moze byc traktowany jako biala mutacja Spatburgundera I Grauburgundera. Obszar uprawiania tej winorosli w Niemczech zwiekszyl sie w ostatnich latach najbardziej, obecny jest szczegolnie na tych terenach, na ktorych jest zbyt cieplo do uprawy Rieslinga. Wina te maja w sobie nute orzechow, gruszki, pigwy, cytrusow czy ananasa. Przepieknie prezentuje sie w kieliszku, charakteryzujac sie slomkowo-zoltym, zlotym odcieniem.

Gewurztraminer jest jedna z najstarszych gatunkow wina ktory wciaz jest uprawiany. Mowi sie, ze Gewurztraminer kochany jest przez początkujących, niedoceniany przez średnio zaawansowanych i uwielbiany przez znawców.  Odmiana ta daje stosunkowo niskie plony. Wystepuje przede wszystkim na obszarach Alzacji I Palatynatu. Wina te w sprzyjajacyh warunkach moga osiagac wysoki procent alkoholu (14%).  Rzadko laczy sie go z innymi szczepami, uprawianie go swiadczy o profesjonalizmie winiarza. Produkowany jest z gorna o rozowawym kolorze, natmoiast jego aromat to owoce lyczi, rozy I perfum. Na podniebieniu poczujemy niska kwasowosc, a takze owoce pestkowe – mango, brzoskiwnia, morela – a tazke smaki imbiru I cynamonu.

Grauburgunder (Pinot Gris). Oryginalnie wino pochodzi z Burgundii, przewaznie wytrawne o podkreslonej kwasowosci. Znane takze  pod nazwa Rulander, wowczas odznacza sie wyrazna slodycza.  Grona osiągają średnio najwyższą zawartość cukru ze wszystkich gatunków. Grauburgunder jest obfity w plony, a jego grono podatne jest na plesn szlachetna, dzieki czemu jest mozliwosc uzyskania win szlachetnych. Rulander uwielbia cieplo I to cieplo oddaje. Win ate maja barwe bladozolta, zlotawo-zolta, dostrzezemy rowniez odcien bursztynu. W smaku wyczujemy orzechy, migdaly, a takze rodzynki, suszone owoce I citrusy.

CZERWONE

Spatburgunder (Pinot Noir) To jedno z najszlachetniejszych I najlepszych czerwonych winorosli na swiecie. Wino to z pewnoscia znajdzie uznanie u nawet najbardziej wybrednych milosnikow tego trunku. . Od konca lat 80’ XX wieku ten gatunek  przezywa swoj renesans w regionie. Od konca lat 80’ XX wieku ten gatunek  przezywa swoj renesans w regionie. Nie tylko na glebach wapiennych Gornej Mozeli, ale takze na lupkach rosna piekne, czerwone krzewy Spatburgundera, z ktorych produkowane wino lezakuje w malych, debowych barylkach. Spatburgunder to wino wytrawne, czasami rowniez z tej odminay produkuje sie wina rozowe oraz musujace. W swoim smaku sa pelne I jedwabiste, o owocowym aromacie. Wyczuwalan jest takze nuta migdalowa. Klasyczny Spatburgunder odznacza sie bukietem owocow lesnych – borowek I jagod – a w przypadku win dojrzewajacych w beczkach charakterystyczna jest nuta wanilii I cynamonu.

Dornfelder. Szczep ten jest w Niemczech niezwykle popularny, ponieważ nadaje się do towarowej uprawy w rejonach, w które dotychczas slynely z uprawy wina bialego. Sok owoców tego szczepu jest bardzo ciemny i umożliwia produkowanie dobrze wybarwionych, cięższych win czerwonych. Zreszta, jego poczatkowym przeznaczeniem bylo wlasnie zabarwianie win czerwonych, ze wzgledu na sowja czerwona, gleboka barwe. Dornfelder dobrze nadaje się również do starzenia w beczkach dębowych. W porównaniu z innymi uprawianymi w Niemczech szczepami czerwonymi jest łatwiejszy w uprawie od Spatburgundera. Wino ma doskonala jakosc, delikatno-aromatyczny zapach i smak. Bukiet malinowo-jezynowy, w smaku poczujemy wisnie.

Portugieser. Trudno jest dokladnie okreslic pochodzenie tej odmiany. Przypuszcza sie, ze na teren Niemiec trafila ona z Austrii w XIX wieku. Wina z tej odmiany sa nieskomplikowane, owocowe I swieze – z przyjemnoscia pije sie je na codzien. Poniewaz nie zawieraja duzych ilosci garbnikow, wino to jest gotowe do spozycia juz na wiosne po zbiorach. Pod wzgledem powierzchni winnic, szczep ten jest trzecim najwiekszym gronem. Wymagania co do gleby I polozenia nie sa duze. Czesto, juz po krotkim czasie tloczy sie moszcz winogornowy I powstaje specjalne wino typu Weissherbst. Ma barwe rubinowa, zawartosc alkoholu jest zazwyczaj nizsza niz w innych winach czerwonych. Charakteryzuje sie aromatem poziomkowym I owocow lesnych.

Testimonial

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus lobortis dictum elit eu placerat. Nullam vel pellentesque tortor, nec ornare enim. Praesent vehicula dapibus diam non porttitor. Etiam vel elit ante. Phasellus eleifend sollicitudin odio a varius. Donec sit amet lacinia velit, ut dignissim diam. Aliquam erat volutpat.

Jan Kowalski

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus lobortis dictum elit eu placerat. Nullam vel pellentesque tortor, nec ornare enim. Praesent vehicula dapibus diam non porttitor. Etiam vel elit ante. Phasellus eleifend sollicitudin odio a varius. Donec sit amet lacinia velit, ut dignissim diam. Aliquam erat volutpat.

Tamara Nowak

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus lobortis dictum elit eu placerat. Nullam vel pellentesque tortor, nec ornare enim. Praesent vehicula dapibus diam non porttitor. Etiam vel elit ante. Phasellus eleifend sollicitudin odio a varius. Donec sit amet lacinia velit, ut dignissim diam. Aliquam erat volutpat.

Marcel Piaskowski